Dysk SAS stworzony został z myślą o serwerach, aby ich praca była wydajniejsza oraz szybsza. Firmy, które na co dzień korzystają z urządzeń tego typu, powinny zaopatrzyć się w dedykowane im dodatkowe urządzenia. Niezależnie od wielkości działalności, każdy podmiot znajdzie idealnie dopasowany do swoich potrzeb model. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy dokładnie zapoznać się z właściwościami posiadanych serwerów.
Podstawowe cechy dysków SAS
Dysk SAS – Serial Attached SCSI – doskonale sprawdzi się w firmie, która obsługuje duże ilości danych. Gromadzone informacje wymagać mogą wykorzystania określonego typu urządzeń. Wykonywanie zestawów komend i ich powtarzalność wymagają niezawodnego sprzętu. Ze względu na zaawansowaną funkcjonalność, dyski SAS są zdecydowanie lepsze w porównaniu do NLSAS bądź SATA. Zwiększona wydajność i skuteczność cechuje je nawet przy dużych obciążeniach. Dyski SAS znacznie wyróżniają się na tle pozostałych urządzeń. Większa prędkość obrotu talerza, która utrzymuje się na poziomie 10000 lub 15000 obrotów na minutę sprawia, iż czas dostępu do danych skrócony jest aż o połowę. SAS charakteryzuje się również niezawodnością. W zasadzie możliwość wystąpienia usterki jest całkowicie zniwelowana, ponieważ średni czas pomiędzy awariami MTBF (Mean Time Between Failures) wynosi około 1,6 miliona godzin – co daje nam 182 lata. Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się na wybór dysku SAS, musimy sprawdzić rozmiar kieszeni serwera, który chcemy w ten element wyposażyć. Dysk dostępny jest bowiem w rozmiarze 2,5 cala oraz 3,5 cala.
Serwery o budowie rack lub tower
Wybór odpowiedniego dla firmy serwera również wiąże się z koniecznością zapoznania się z dostępnymi na rynku modelami. W zależności od wymaganych funkcji oraz potrzeb działalności, ich cechy mogą się nieco od siebie różnić. Sprzęty tego typu dostępne są w dwóch rozmiarach – tower oraz rack. Serwer rack dedykowanych jest większym firmom, które posiadają więcej urządzeń wspomagających codzienną pracę. Kompaktowa budowa umożliwia umieszczenie sprzętu w specjalnych szafach serwerowych, które zajmują zazwyczaj oddzielne pomieszczenie. Urządzenie o budowie tower przypomina kształtem tradycyjny komputer PC. Nie wymaga dużej ilości miejsca, ponieważ umieszczony może być bezpośrednio na ziemi.
Wybór odpowiedniego serwera zależy od wielu czynników, jednak niezależnie od jego charakteru, każdy z nich cechuje maksymalne bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dlatego też serwer idealnie sprawdzi się w prokuraturach, sądach, szkołach bądź szpitalach.