Oprocentowanie karty
Każdy bank oferuje przynajmniej kilka rodzajów kart, spośród których może wybierać klient. Wybór ten może okazać się trudny, jeśli nie zna się podstawowych zalet, wad i możliwych opłat związanych z otrzymaniem i korzystaniem z określonego rodzaju karty. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka czynników, jednym z najważniejszych jest oprocentowanie. Jego wysokość jest określona w tabeli opłat każdego banku.
Jakie może być oprocentowanie i co na to wpływa?
Na wysokość oprocentowania karty wpływa głównie wysokość stopy referencyjnej, która jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość ta jest zmienna, a więc oprocentowanie karty także zmienia się.
Jakie może być oprocentowanie karty kredytowej? – jeśli chodzi o te minimalne, tutaj nie podlega to regulacji. Banki mogą ustalać je na różnym poziomie, najważniejsze jest jedynie to, aby nie przekroczyć tak zwanych odsetek maksymalnych.
Maksymalne oprocentowanie karty kredytowej wynosi 7,2%.
Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż sytuacja może się zmienić. To głownie od ustaleń Rady Polityki Pieniężnej zależy to, ile wyniesie maksymalne oprocentowanie karty kredytowej. W dalszej kolejności od banku zależy to, ile to oprocentowanie wyniesie finalnie. Nie musi bowiem być to wartość maksymalna, to leży już w kwestii konkretnej placówki bankowej.
Na razie wysokość oprocentowania utrzymuje się na niskim, a nawet rekordowo niskim poziomie. To jednak może się zmienić, dlatego warto śledzić sytuację i kontrolować ustalenia.
Odsetki
Na wpływ wysokości odsetek ma wpływ oprocentowanie, saldo zadłużenia, ale również:
- Rodzaj transakcji,
- Wysokość spłat,
- Termin spłat,
- Długość okresu bezodsetkowego.
Każdy bank ma inna ofertę, może obliczać odsetki na swój indywidualny sposób. Aby obliczyć ich wysokość, należy zapoznać się ze stosownymi zapisami, które zostały zawarte z konkretnym bankiem. Warto zapoznać się z ofertami kilku banków, aby mieć lepsze rozeznanie i wybrać najlepsze miejsce.